2018/12/13

Társasjáték ajánló - Mit vegyünk kisiskolásoknak?

Többen szokták tőlem kérdezni, hogy milyen társasjátékokat tudnék ajánlani, akár pároknak, akár családoknak, vagy ha már valamennyire megismerték ezt a világot, akkor mi a következő lépés. Mivel közeledik az év vége, és vele együtt a Karácsony is, ezért igyekszem összeszedni a témában a gondolataimat is javaslataimat, hátha még tudok valakinek segíteni az ajándékvásárlás kapcsán.

A következő kérdés, hogy Mit vegyünk?. Ezen kérdést is szeretném bővebben kifejteni, ezért több részre tagolnám. Ezen bejegyzésben az elsősorban alsó tagozatos iskolásoknak való játékot ajánlása történik.

Továbbra is ragaszkodnék hozzá, hogy semmi olyan "klasszikusat", mint a Monopoly vagy Rizikó! Még akkor sem, ha csillámpónis, vagy törpikés. Felejtsük el!

Firkaland
Az első ajánlásom nem is lehet más, mint ez a rajzolós, nyelvfüggetlen játék. A cél az, hogy szemmértéket jól kihasználva rajzoljunk. Ez lehet vonal, vonalak, körök vagy akár pontok. És hogy ne legyen annyira egyszerű a dolog jöhetnek apróbb nehezítések is. Megemlíteném, hogy ez a játék az elsők között volt a Legacy/örokség típusú játékok között, ahol is a játékelemekre kell rajzolni. Aztán hiába törlöd le, egy idő után elhasználódnak a dolgok. A fóliákat már lecseréltük, és 3-4 év alatt bizony a filctollak is beszáradnak, vagy elfogynak. Mindezek ellenére ajánlom, még olyan iskolásoknak is, akiknek kevésbé jó a kézügyessége!




Dixit
Gondolkodtam rajta, hogy ezt már most ajánljam-e, de úgy gondolom, hogy kellően megdolgoztathatja a fantáziát. Ugyan egy gyerek még nem ismerheti a popkulturális vagy egyéb élettapasztalatból eredő gondolatokat, de ha helyén kezeljük a dolgokat, akkor nagyon jó szórakozás lehet az egész család számára, vagy akár osztálytársak részére is.
A játékban kiválasztunk egy kártyát a kezünkből, mondunk róla egy gondolatot, majd összekeverjük a többi játékostól kapott, a gondolatunk alapján kiválasztott kártyákkal. Ez alapján a "mesélőt" kivéve mindenki tippel egy lapra, és annak helyességétől függően jön a pontozás.
Fontos megemlíteni, hogy ehhez a játékhoz legalább 3 fő kell, cserébe a maximális korlát is lehet sokkal nagyobb. Igazából majdnem mindegy, hogy melyik változatot vesszük meg, de érdemes először a sima Dixitet (amiben vannak kis figurák és pontozómező is). De igazából ezek akár el is hagyhatóak, mert tollal papíron is lehet vezetni az eredményeket.

Vigyáz(z)6!
Mindenképpen ajánlott kisdobozos kártyajáték. Ráadásul megvan pár ezer forintból. A dobozban csak 104 kártyalapot és egy játékszabályt találunk. A szabály nagyon egyszer középre kiteszünk a pakliból 4 db kezdőlapot, majd a résztvevő játékosok fejenként kapnak 10-10 lapot. Minden körben minden játékos titokban választ egyet közül, majd képpel lefelé az asztalra teszi. Miután mindenki így tett, a lapokat felfordítjuk és a 4 kezdőlap alkotta sorokba tesszük őket. Fontos szabály, hogy mindig csak nagyobb értéket tehetünk és mindig csak ahhoz a sorhoz, ahol értékben közelebb vagyunk. Ha az egyik sorba a mi lapunk 6-nak kerül be, akkor ez előző 5 lapot megkapjuk büntetőpontnak.
A játék nagyon szórakoztató, annak ellenére, hogy csak számok (és a büntetőpontokat szimbolizáló ökörfejek) vannak a lapokon.
A játék többféle borítóval is megjelent, ezért nem kell megijedni, ha boltban nem így néz ki. És igazából akkor sem kell megijedni, ha más nyelven van rajta a felirat, mert magyar nyelvű szabályt is könnyen lehet hozzá keríteni. Vagy keresettek nyugodtan engem.

Tokió királya (vagy New York királya)
Zseniális pofozkodós játék! A játékban mindenki egy szörnyet alakít, akinek a célja, hogy végül ő maradjon csak életben, vagy szerezzen annyi csillagot, amivel a többiek kinyilvánítják a terület királyának. A játékban 6 speciális kockával kell dobni, amiknek az oldalai azt mutatják, hogy éppen csillagot szerezhetünk, pofozkodhatunk, életet kaphatunk vissza, vagy éppen zöld színű energia kristályokat kaphatunk. Ez utóbbiak afféle fizetőeszközök, amikkel képességeket vagy eseményeket vásárolhatunk magunknak és ellenfeleink életének megkeserítésére.
Az egész családnak remek szórakozás. Nálunk már 5 éves játszik vele, úgy hogy elolvassuk a kártyákon lévő szövegeket. Azon se aggódjunk, ha kiesünk, mert a többiek is hamarosan követni fognak, és közben nagyon jó a minket kiütő ellen szurkolni.
Szóval nem kell megijedni, nem véres, nem borzasztó, hanem inkább nagyon mókás játékról van szó.

Vigyázat, vadnyugat!
Ha szeretjük a vadnyugati témát (már csak nosztalgiából is), valamint vannak remek gombfocis élményeink, akkor ez a játék tökéletes választás lehet. A lényeg, hogy legyen otthon nagyobb sík felület, amin lehet a tárgyakat pöckölni. Ez nagyon fontos, mert terítőn vagy egyenetlen felületen szinte játszhatatlan!
A játékban két vadnyugati csapat közül választhatunk, akik egymás ellen küzdenek. A szabálykönyv több forgatókönyvet is javasol, hogy éppen mi a cél, minek okán kell egymást lelőnünk (lepöckölnünk). Fontos szabály, amiről könnyen megfeledkezünk, hogy itt ujjtámasz nélkül kell pöckölni!
Ez is kapható többféle kiadásban. Én meglepődtem, hogy milyen minőségi műanyagból készültek az alkatrészek. Van, aki a fából készült verzióra esküszik, de szerintem ez a verzió sokkal jobb. És még azt is kiemelném, hogy elpakolás szempontjából egész kiváló dobozbelsővel rendelkezik.


Qwirkle
A doboza szerint ez egy 6 éves kortól játszható logikai játék. A dobozban négyzet alapú hasábok vannak, amiket vagy színben vagy formában a lerakottak mellé kell helyezni. Egyszerre több ugyanolyan formát is le lehet tenni különböző színből, vagy egyszerre több ugyanolyan színűt különböző formából. Arra azonban figyelni kell, hogy az adott sorban vagy oszlopban nem lehet két teljesen ugyanolyan elem. Igazán egyszerű, nem bonyolult játék.






Carcassonne
Évek óta ott van a hipermarketek polcain. Nem féljünk levenni! Az egyik legjobb játék, amivel az ember rákaphat a társasjátékozásra. Lapkákat rakunk le, majd azok bizonyos részeire figurákat tehetünk, amik után más-más feltételben kaphatunk pontokat. A lapkalerakás kicsit kirakósszerű, mert a négyzeteknek illeszkedniük kell egymáshoz. Tehát még azt az érzetet is megkapjuk, hogy építünk valamit. (Hallottam már olyant is, hogy valaki olyan nagymamával játszotta, akit semmi más nem érdekelt, csakhogy szépen nézz ki a "táj".)
Itt is több variáns van a játékból. Én azt javaslom, hogy elsőre a sima verziót vegyük meg. Az új kiadásnak világoskékebb a doboza, míg a régi sötétebb kék volt. Véletlenül se egy kisebb dobozt vegyünk belőle elsőre (aminek alcíme is van), mert az csak egy kiegészítő és az alapjáték nélkül nem ér semmit!



Sushi Go!
Egzotikus nevű játék, ami könnyen be tudja vezetni a draftolás szabályait (Azaz, a kezünkbe kapunk Xdb kártyát, amiből 1-et megtartunk és a többit továbbadjuk a szomszédunknak. A megtartott lapot eztán képpel felfelé lerakjuk magunk elé. Ezt követően a szomszédtól kapott lapokból megint egyet megtartunk, és a többit továbbadjuk, stb., míg el nem fogynak a lapok.) Lehet, hogy ez alapján nem tűnik izgalmasnak, de higgyétek el, hogy mégis az. A rövid és könnyen tanulható szabály mellett még egy kicsit belepillanthatunk a japán konyhaművészetbe is.







Ticket to Ride
Sokan csak úgy ismerik, hogy "A vonatos" játék. Rengeteg változata van, de elsőnek inkább a simát, vagy az Európát tudnám javasolni. Iskolás gyerek is kezdhet nyugodtan ezzel, ha már a városok neveit el tudja olvasni. Bár a kártyákon pöttyel is jelölve vannak, hogy hol keressük a városokat a térképen. A játékban vonathálózatot építünk és persze a végén a legügyesebb nyer, aki minél több, és minél hosszabb útvonalakat tud kiépíteni.






Splendor
A szabályok és a kinézet után az ember azt gondolná, hogy egy unalmas zsetonszerző, zsetonokkal kártyákat szerző játék, amivel aztán győzelmi pontokat is lehet szerezni, hogy a végén mi legyünk a nyertesek. De nem! Ez is sokkal izgalmasabb, mint a leírása mondja. A játéknak remek hangulatot adnak a műanyag (póker)zsetonok, amiket akkor is élvezettel fogunk egymáshoz ütögetni, amikor nem mi vagyunk soron. Persze bizonyára vannak olyan játékostársaink, akiknek ez nem tetszhet...







Fontos kiemelni, hogy ezek a játékok felnőttek számára is kiváló játékok! Ne tekintsünk rájuk elsősorban gyerek játékként, de ezek olyanok, amiket valóban lehet játszani már első és másodikos korú gyerekekkel is. Persze nem annyira versengő, hanem családbarát módon.

Boltot szándékosan nem írtam most, hogy hol lehet ezeket beszerezni. Van, amit akár hiperekben is, de van amiket csak szakboltban, amikről korábban írtam. Mivel egyikük sem támogat, sem szóval, sem egyéb juttatással, ezért azt javaslom, hogy ott vegyétek meg, ahol olcsóbb. Esetleg használjátok erre a https://tarsasjatekok.com/ oldalt.

2 megjegyzés:

Alex J. Cavanaugh írta...

We've played Ticket to Ride, American version. It was a lot of fun. Frustrating at times when you'd kind of get stuck.

Gina Gao írta...

These seem like great games, thanks for sharing!

www.ficklemillennial.blogspot.com