2024/11/20

Társasjátékok Ünnepe 2024, 2. nap.

A szombatom bőven átnyúlt a vasárnapba, ezért nagyjából 4 óra alvással ugrottam neki a Társasjátékok Ünnepe 2. napjának. Nem sokkal 10 óra előtt értem oda, majd beálltam a kígyózó sor végére. Gond nélkül, pillanatok alatt sikerült beérni.

Ezüsthegy építészei (bgg link)

Elég gyorsan találtunk egy asztalt, ahol a grafikából jól láthatóan a Roll Player/Kartográfusok világán játszódó társasjáték volt előkészítve.

Először kártyákat draftolunk. Ezen kártyák kerülnek majd be a saját kazamatánkban/dandzsönünkbe, valamint a rajtuk szereplő pénzösszeg fogja majd megmondani, hogy mennyi bevételünk lesz az adott fázisban. Az éppen eldraftolt kártyát azonnal be kell építenünk a kis útvesztőnkbe. 

Még a játék kezdetén kapunk egy tervrajz kártyát, hogy miképpen is kell majd kinéznie a 4x4 nagyságú labirintusunknak. A végső pontozásnál sokat fog majd számítani, hogy sikerült-e mindent is megépíteni a megfelelő helyre, és hogy a bejárat össze van-e kötve a kijárattal.

A draftolás során szerzett kártyákon lévő bevételek fogják először megállapítani a játékossorrendet is. Mindig a legtöbb pénzzel rendelkező személy vásárolhat valamit a piacról, vagy passzolhat ki. Ha még mindig neki van a legtöbb pénze, akkor újra ő jön. Ha úgy dönt kipasszol, akkor többet már jöhet az adott fázisban, és ennek megfelelően kerülhet előre a játékossorendbe.

A legelőször kipasszoló játékos vehet majd új küldetéskártyát, ami alapján további pontokat szerezhet. Majd sorban jönnek a többiek is.

A játék akkor ér véget, ha mindenki szépen felépítette a labirintusát. Ezt követően pedig jön a kiértékelés és végső pontozás. 

Összességeben azt tudom mondani, hogy egy egész szórakoztató darabról van szó jelen esetben, aminek talán még a beszerzésén is el fogok gondolkodni.

Foxy (bgg link)

Egy egyszerű memória játékot is sikerült kipróbálnunk. Sorban felfordítunk 20 lapot és minden egyes lapfordításkor meg kell mondanunk, azaz lapra felírnunk, hogy a korábbiakkal együtt összesen hány olyan állatot láttunk, mint ami az éppen felfordított kártyán van.

Nem egy bonyolult, vicces, gyors családi játék, amit akár kicsikkel is jól lehet játszani.




Homokcsapda (bgg link)

Ezt követően egy újabb egyszerű szabállyal rendelkező, könnyed, családi, ügyességi/gyorsasági játék elé ültem le. A homokcsapdában homokórákat kell a célba léptetni bizonyos színeket és formákat tartalmazó mezőkről/korongokról. Ha megfelelő színű, vagy szimbólumot tartalmazó kártyát játszunk ki a kezünkből, akkor az összes létező homokórával lépünk és azokat forgatjuk a másik felére. Ha nem tudunk lépni, akkor csak forgatunk. A játék még nehezíthető újabb homokórákkal, hosszabb pályával vagy egyéb szabályokkal is. 

Kicsit hasonlít a Sárkányokra, de valamilyen szinten az Escape-ben található feszültséget is hozta.




Evergreen (bgg link)

Ez volt a vasárnapi napon talán a „legkomolyabb” játék, amit játszottam. Sajnos a szabályokat nem teljesen jól kaptuk meg, ami okozott némi értetlenséget. Nem tudtuk eldönteni, hogy vajon tesztelési hiányosságokból fakad-e a problémánk, vagy valami más van.

A játékban a saját „bolygónkra” fákat kell ültetni. Ezeket a különféle éghajlati területekre kell pakolni, és minél jobban be kell zöldíteni a saját bolygónkat. Lehetőleg úgy, hogy a legtöbb pontunk is legyen a játék végére.

Az éghajlatoknak megfelelő színű kártyát választunk és húzunk fel, majd arra a területre teszünk valamilyen fát, vagy növelünk, lombosítunk és hasonlók. A húzott kártyák még egyéb plusz akciót is adnak, amiket azonnal felhasználhatunk. Gyakorlatilag 4 évszakot játszunk végig, míg minden évszakban majd máshonnan süt a nap és máshogy kapunk pontot az árnyékolások kapcsán.

Minden egyes évszak egyre rövidebb, azaz egyre kevesebb kártyát kapunk az akcióink végrehajtására, de végülis a játékterünk is folyamatosan „csökken”/változik. Közben folyamatosan figyelnünk kell arra, hogy minél nagyobb összefüggő zöld területünk legyen, és a fák se nagyon árnyékolják egymást.

Ez valahogy kevésbé jött be nekem. Ennek oka lehet a természet téma, a nem teljesen jól átvett szabályok, és a játék kinézete is. De biztos vagyok benne, hogy ennek is meglesz a maga közönsége és játékosbázisa.

A játék egész kellemesen néz ki grafikailag, a fa elemek is ügyesen vannak kifaragva (bár volt, aminek túl széles volt a „talpa”) és a saját játéktáblák is süllyesztettek. Igazából ezekre nem lehet panasz.

Scout (bgg link)

A cirkuszos játék, ahol igazából nem látod a témát, hanem csak a számokban fogsz gondolkodni. Okos, szórakoztató és gyors játék, nagyon pici dobozban és – szerintem – erősen túlárazva. A dobozban van 45 kártya, néhány kartonjelző és játékszabályok több nyelven.

A játék elején mindenki egyenlő számú kártyát kap. Ezeket megnézhetjük, de a sorrendjüket nem változtathatjuk meg. Viszont most lehetőség van arra, hogy fejjel lefelé átfordíthassuk őket. A számozás 1-10-ig megy, és minden kártyán 2 szám látható.

A játék elején valaki kijátszik egy kártyát, amit a soron következő játékosnak ütnie kell. Ezt megteheti egy magasabb értékű kártyával (ha egy lap van lent), több azonos értékű kártyával, vagy kártyasorral. Ha valaki mondjuk egy 5-6-7 értékű kártyasort tesz le, akkor azt a következő játékos ütheti egy 6-7-8 értékű sorral, vagy egy olyannal, amiben már eggyel több lap van, tehát akár egy 1-2-3-4 lapokból állóval is, vagy pedig három azonos értékű lappal (mondjuk akár 3 db 1-essel is).

Szóval az egyik lehetőség, hogy ütjük a lent lévő lapokat, míg a másik hogy a letett lapokból egyet felveszünk és bármilyen irányban bárhová tehetjük a kezünkben lévő lapok közé.

Illetve egyszer van arra is lehetőség, hogy ezt a kettőt kombináljuk. Amikor lapot veszünk el, akkor mindig adunk a lap tulajdonosának egy győzelmipont jelzőt.

Egy kör addig tart, amíg valakinek a kezéből el nem fogynak a lapok. Ezt követően összeszámoljuk az elütött lapok számát és ebből levonjuk a kézben maradt lapokét. A játékban összesen annyi kör lesz, ahány játékos van. A végén a legtöbb ponttal rendelkező nyer.

Ez egy nagyon jó kis játék. Tényleg jó, hogy kis helyen is elfér, de talán védőzve nem fog a dobozba férni. Viszont nagy hátránya, hogy a méretéhez képest elég drága. Bár minden viszonyítás kérdése.

Lapzárta (bgg link)

A végén gyorsan egy gyors játékot játszottunk. Sajnos – miattam – egy kicsit kapkodva is. A játékban egy újságot kell megszerkesztenünk, de úgy hogy a középre kiszórt cikk és hirdetés lapkákból kell kivenni a többi játékos elől a nekünk tetszőket egy kis asztalra. Majd ezt követően bejelentjük, hogy szerkesztünk és mi már többet nem húzunk. A nálunk lévő lapkákat próbáljuk bepakolni bizonyos szabályok szerint az újságunkba.

Az egyik csavar ott van, hogy mindezt időre tesszük. 3-4 percünk van megegyezés szerint. Ennyi idő alatt kell a cikkeknek az újságunkba kerülnie.

További nehezítés, hogy vannak egyéni célok, valamint nem mindegy, hogy mi kerül mi mellé. A következő fontos dolog, hogy az újságban kell lennie pozitív és negatív híreknek is, valamint hirdetéseknek is.

Az egész valahogy egy áttematizált Galaxis Roncsderbi élményét adta vissza, valamivel komolyabb témával. Csak itt jobban kellett figyelni, hogy milyen elemek kerüljenek egymás mellé, mert úgy több pontot lehetett összeszedni.

Családi játéknak mindenképpen ajánlott, főleg mivel gyorsan le lehet vele pörgetni néhány partit.

És egy újabb előadás...

A Lapzártát egy kicsit kapkodva játszottuk le, mert szerettem volna még elmenni a nap végén az Arany Málna díjatadóra és beszélgetésre, ahol bizonyos szempontok alapján próbáltak az ítészek "lehúzni" jó játékokat. Azzal lehet vitatkoznék, hogy mi számít jó játéknak és mi nem, de minden megítélés kérdése.
A színpadon lévők csak a nevezetteket mutatták be és a végső döntést ránk, nézőkre bízták. Mi voltunk azok, megkaptuk a szavazás lehetőségét és így nekünk kellett bevinni a végső döfést.

Egy picit csalódott vagyok, mert bár több helyen is szellemes volt a felvezetés és érdekesek voltak a szempontok, mégis valahogy nagyobb bátorságot és erősebb "troll-tartalmat" vártam az egésztől.

Nekem ez a műsor lett a napzárta, mert ezt követően elindultam haza. Előtte még azért elmentem az egyik bolt standjához és megnyugodva vettem észre, hogy azt a játékot, aminek a megvételén filóztam végül valaki más megvette helyettem...

Összegzés

Úgy érzem, hogy nagyon jó volt az idei Társasjátékok Ünnepe. Nem igazán lehetett panaszom semmire, és a főbb dolgokat már úgyis felsoroltam a korábbi bejegyzésemben.

Sok emberrel sikerült találkozni és lepacsizni. Mert – szerintem – egy kicsit erről szólnak ezek a rendezvények, hogy találkozhatunk azokkal, akiket a csak kijelzőnk túloldaláról ismerünk.

Ezen felül vásárolni is sikerült. Nem volt túl sok kivételes akció, de azért akadt. (Ugyanakkor bennem van a gyanú, hogy karácsony előtti leárazások során talán sikerül belefutni pár jó ajánlatba.) Nyilván kiadó oldalról elsősorban arról szólna ez az „ünnep”, hogy minél több terméket ismertessen meg a lehetséges vevőkkel és azokat adja is el nekik. Mi pedig csak játszani, impulzusokat gyűjteni mentünk… és azért, hogy mit vegyünk meg otthonra.

Arra a kérdésre, hogy jövőre szeretnék-e újra menni a Társasjátékok Ünnepére elég lesz csak feldobni azt az érmét, amit a Laserox standjánál kaptam.


2024/11/18

Társasjátékok Ünnepe 2024, 1. nap.

Az utóbbi évek Társasjátékok Ünnepét (a továbbiakban szigorúan csak ) különböző okokból kihagytam, és az idei látogatás kapcsán is elég sokat vacilláltam, hogy akarok-e menni. Nagyjából addig vártam, amíg nem jött velem szembe, hogy a „vasárnapi jegyek 80%-a már elfogyott”. Ekkor találtam ki, hogy két napra szeretnék menni… Majd a honlapra fellátogatva szembesültem vele, hogy a korábbi üzenet gyakorlatilag azt jelenti, hogy CSAK vasárnapra van már elővételes jegy. Valamint lehet azzal majd az adott napon próbálkozni, hogy talán beengednek… vagy nem.

Szerencsémre azonban sikerült másodkézből jegyet vennem a szombati napra is, így már nem volt akadálya, hogy két napon át élvezhessem a Millenáris vendégszeretetét.

A szombati úgy alakult, hogy autóval mentem, és a szerencsém annyiból kitartott, hogy a helyszíntől pár percre találtam szabadtéri, ingyenes parkolási lehetőséget. Fél 10 körül érkeztem és jobb dolgom nem volt, ezért beálltam az egyetlen sorba. Csak a karszalagosoknak volt sor, mivel nagyjából ezt mindenki előre átvette, vagy pedig közvetlen megkapta a bejáratnál. (Állítólag, aki így tett azt rögtön be is engedték, hogy ne kint fagyoskodjon.) De igazából elég lett volna tényleg 10 körül érkezni, és akkor egy 5-10 percen belül simán be lehetett volna jutni.

Mindenesetre panaszra nem lehet okom, mert 10-kor már két kisdobozos kiegészítővel boldogabb voltam és nekiláthattam egy gyors felfedezésnek.

Mielőtt még a játékokra térnék, jöjjön pár gondolat.
- A karszalagok és tombola előbbi átvétele szerintem jó ötlet volt. Tényleg gyorsan be lehetett jutni, aki korábban ment kvázi feleslegesen várakozott.
- A tombola egy picit vicc, de itt se legyünk igazságtalanok. Volt aki nyert és kapott valamit. Mi többiek pedig az élményt nyertük, hogy ott lehettünk a rendezvényen.
- A napi 4000 eFt-os belépőjegyár viszonylag korrekt volt a lehetőségért. Itt is hallottam több féle véleményt, hogy játszani otthon is tudott volna ingyen, vagy klubban olcsóbban. Valamint nem biztos, hogy az akciók fedezik a belépődíjat. Én nem ezért mentem…
- Akciók: Lehet, hogy voltak kiemelkedő akciók is, de szerintem ez a rendezvény nem erről szól. Vagy ha úgy vesszük, akkor egy elő „Black Friday”, ami egy hónapig fog tartani. Szerintem ez is viszonylag korrekt volt, bár a nap végén már jelentek meg olyan mémek, hogy a 10%-os akcióban lévő játékok a Tesco-ban töredékáron megvehetőek.
- Elrendezés. Alapvetően ez is rendben volt, kaptunk néhány „térképet” is, de így is rengeteg dolog mellett elmentem elsőre, és másodikra is. Volt, amit nem is nagyon találtam meg. Nem tudom, hogy ezen mit és hogyan lehetne javítani.
- A hőmérséklet végig jó volt. Pólóban is. A rövidnadrág talán túlzás lett volna.
- Az étkezés. Támogatva lett az evési lehetőség, mert kint voltak kaját osztogató járművek. Ezeket nem a TÜ szervezte (legalábbis az áraikat), szóval ezekről inkább nem mondanék többet. Ami kicsit rossz volt, hogy ezeket kint kellett megenni és nem igazán volt asztal ahová le lehetett volna ülni.
- Játékmesterek. Egy rossz szavam nem lehet, vagy jókor jó embereket fogtam ki. Talán lehettek volna többen, de ilyen alapon én is jelentkezhettem volna játékmesternek. Talán jövőre.
- Külön köszönet minden játékostársnak, akivel játszhattam, és mindenkinek, akivel pacsizhattam a két nap alatt.

Hajdanvölgy mítosza (bgg link)

Igazából ez volt az egyetlen játék, amit előzetesen szerettem volna kipróbálni. A Reflexshop előre kiküldött egy hírlevelet, amiben lehetett foglalni a játék kipróbálására, így 10:30-tól délután 1-ig meg is volt az elfoglaltságom.

A Hajdanvölgy mítoszában különféle színű és minimálisan eltérő képességű frakciónkat fogjuk irányítani, ahol a figuráinkat az előre előkészített hexákra helyezzük le, majd azokon végrehajtunk valami akciót. Vannak munkásaink, harcosunk, mágusunk, sőt még sárkányunk is! A játékban keveredik a munkáselhelyezés, az építés, a területfelfedezés, valamint az elemek és területek birtoklásáért folyó harc is.


Amikor sorra kerülünk, akkor két fő dolog közül kell az egyiket csinálnunk. Vagy lehelyezzük egy fafiguránkat az egyik hexára és végrehajtjuk azt, amit ott lehet, vagy pedig visszahívjuk az összes bábunkat és saját kártyáinkon hajtjuk végre a visszahívási akciókat. Kezdetben még egy alap kártyánk van, amiket a későbbiek során bővíthetünk újabbakkal.

Ahogy haladunk előre úgy bővül Hajdanvölgy területe, szerezhetünk újabb kártyákat, jöhetnek újabb szörnyek és kaphatunk újabb feladatokat. Egy idő után elkerülhetetlenné válik a konfrontáció, mert bizony a területért is harcolunk. És igazából én itt szaladtam bele egy kisebb problémába, még úgyis, hogy én voltam a szerencsés. A kis munkásomat megtámadta a szomszéd, viszonylag nagyobb erőkkel. Én úgy döntöttem, hogy nem használok plusz segítséget ezért egyetlen hatoldalú dobókockával vártam az ellenfelem 5 db hatoldalúját. Én nyertem. Még poénkodtam is, hogy dobok egy hatost és nyerek, de csak ötös lett. És mivel az ellenfelem nem dobott jobbat, ezért veszített. Ez egy kicsit igazságtalan szerintem. Persze ment a poénkodás más játékostársaktól, hogy olyan jó kitérő manővert dobtam, hogy az ellenfeleim egymás kardjába dőltek… És sajnos erre nem volt semmi kompenzáció is. Mindannyian mentek a holtak birodalmába.

A játék maga nem rossz, de szerintem nem kiemelkedő. Kaptunk nagyjából egy fél óra játékmagyarázatot, és utána a maradék két órában nem tudtuk végigjátszani. Talán tud pörgősebben is menni, ha már mindent ismerünk.

Fontos leszögezni, hogy a játék szép, gyönyörű! De 10-ből 9 hozzáértő társasjátékos az overproduce szót, vagy ennek szinonimáit fogja felemlegetni. A játékelemek, tartozékok és egyszerűen minden kiemelt figyelmet kapott, ezért is lett végül maga a játék picit csalódás. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy rossz lenne, csak annyit, hogy enni pénzért inkább más foglalja az amúgy nem kis helyet az egyik polcomon.

Marvel United: Spider-Geddon és Polgárháború (bgg link)

Egy asztallal ültem tovább, nem mentem messzire. Ez a minifigurás játék már egész régóta érdekelt, és még csak nincs is túl borzasztó áron. Igazából az érdekelt, hogy mennyire tud jól működni.

Két doboz tartalma volt vegyítve, mert a Spider-geddon egy alapjáték, míg a Polgárháború „csak” egy kiegészítő. Viszont ez utóbbiban több a közkedvelt hős. Én saját karakternek az „alapdoboz” Noir pókemberét választottam, már csak a kalapja miatt.

A játék során saját paklinkból lapokat kapunk a kezünkbe, azokat kijátszuk, majd az előttünk lévő játékos lapjaival akár össze is kombózhatjuk ezeket. Aztán bizonyos játékos után jön a főgonosz, aki próbál nekünk keresztbe tenni. A kijátszott lapoknál túl sok akció nincsen. Igazából mozoghatunk, harcolhatunk, vagy valamit megmenthetünk (helyszínt vagy civilt). Nem túl bonyolult a működés, szórakoztató a küzdelem és aranyosak a figurák. Valamint még nem is egy durva a játék ára. (Vettem is egy Multiverzimos verziót.)

Ugyanakkor itt se legyünk teljesen egyoldalúak. Őszintén nem tudom, hogy mennyi játék lehet majd benne, mikor lehet megunni. De manapság már, ha 5-10 alkalommal játszunk egy közepes vagy nagy dobozos játékkal, akkor szinte már az is ünnep. A figurák aranyosak, a lehetséges akciók kártyái és a főellenség lépései viszont elég random érkeznek. Ezen felül itt is könnyen elő tud ugrani az alfajátékos, aki megmondja a többieknek, hogy mit kellene csinálni. Abban nem vagyok biztos, hogy tényleg mindent jól csináltunk-e de sajnos egy paraszthajszálnyival elbuktuk a harcot Spot ellen.

Intermezzo

Ezt követően beültem egy előadásra, ahol a Dice and Decks csatorna arcai beszélgettek a társasjátékozásban idegesítő dolgokról. Sajnos szinte csak Balázs beszélt, mert Pisti hangja valahogy nem volt a helyén. De talán a nézőközönség egy kicsit interaktívabbá tette a beszélgetést.


5 torony (bgg link)

A kis pihenő után újra a játékok felé mentem, és bár az egyik játékostársam nagyon a Harmóniával akart játszani, de addig még be kellett iktatnunk bár megállót. Az első ilyen az 5 torony volt.

A nem túl bonyolult kártyajátékban középre kikerül 5 kártya. A kezdőjátékos megmondja, hogy mennyit lenne belőle hajlandó elvinni, majd a következő felüllicitálhatja. Az összes lapot el kell venni és bele kell tenni a magunk előtt épülő toronyba (van néhány kivétel lap). Nehézség, hogy csak csökkenő sorrendben lehet építeni a tornyokat. 5 szín van, tehát 5 tornyunk lehet (lásd játék címe). A kártyák 14-től vannak 0-ig számozva, és ha valahová nullát leraktunk, akkor az a torony nem épülhet tovább.

A játékban egy kicsit érdekes ez a licit, hogy hány kártyát vihetünk el, de igazából ez is egy olyan játék, amit mintha már láttunk volna valahol. Igazából egy kellemes filler, semmi extra. Ha nincsen otthon Lost Cities vagy Keltis kártyajátékunk, akkor be lehet szerezni.

Navoria felfedezői (bgg link)

Megmondom őszintén, hogy nem igazán vártam semmit ettől a játéktól. Arra bizonyíték volt, hogy tud úgyis szép, szemet vonzó egy játék, hogy nincsen túltolva. De igazából már ez lenne az elvárás minden játékkal szemben. A színekbe és a rajzokba bele lehetne kötni, de igazából – szerintem – ezek is rendben vannak.

A játékban nyersanyagokat gyűjtünk, utakat fedezünk fel, amikre állomásokat helyezhetünk fel, és persze győzelmi pontokért hajtunk. Néhány perc múlva itt is leesett a téma a mechanikáról, de ezzel lehet csak én voltam így. Ennek ellenére elég szórakoztató darab volt.

Érdekessége, hogy játékossorendben egy zsákból húzunk 2 korongot, ami alapján olyan színű kártyát vehetünk el. A következő játékos választhatja az előző játékos otthagyott korongját, vagy húz kettőt és azokból választ. Ezt mindenkit megcsinálja még kétszer, tehát addig, amíg 3 kártya nem lesz előtte. Ezek a lapok adhatnak nyersanyagokat, lépéseket, győzelmi pontokat a játék végén, vagy menet közben valamit.

A kártyabegyűjtés után jön egy kisebb csavar, ugyanis ezt követően a megfordított játékossorendben helyezhetjük le a kártyapaklikra tett korongokat, és azokból hajthatunk végre valami akciót. Nagyjából ugyanazokat, mint korábban is írtam.

Ezt követően jön bevételfázis (bizonyos kártyák itt fejtik ki hatásukat), majd a hazatérés.

Ezt követően még kétszer megcsináljuk ugyanezeket a fázisokat, majd a végső pontozás után megállapítjuk, hogy ki nyert.

Igazából egy kellemes családi darab, de semmi kiemelkedő. Nem tudok és nem is akarok jobban belekötni. Ez egy olyan játék, amit bátran mernék ajánlani a nem túl gémer beállítottságú családoknak a vasárnapi vagy ünnepi ebéd után.

Harmónia (bgg link)

Végül Laci barátom vágya is teljesült és kipróbálhattuk ezt az absztrakt, Azul-érzést is adó, családi játékot. Akkor nem jutott az eszembe, hogy mire is hasonlít annyira, de végül másnap rájöttem, hogy ez olyan, mint egy kicsit továbbfejlesztett Reef (ami valahogy eltűnt az ismeretlenség homályába, pedig az sem egy rossz játék).

De ne szaladjunk előre. A játékban van középen egy „tárcsa”, amit valamiért forgatunk, hogy a nyíl mindig afelé a játékos felé mutasson, aki éppen következik. A lényeg, hogy valahonnan el kell venni 3 korongot, valamint el lehet venni egy játékcél kártyát is. A három elvett korongot azonnal el kell venni és le kell tenni valahová a saját játékterünkön. Az adott célkártyákon többször is teljesíthető a cél, és eszerint megy a pontozás. Egyszerre 4 célkártya lehet aktívan előttünk, és nem jár érte büntetés, ha a játék végén nem sikerül teljesíteni.

A korongok valami természeti dolgot hivatottak jelenteni, a kék a víz (amit talán nem lehet egymásra tenni), a szürke a kő/hegy, a barna a fa (ami lehet a fa alapja, amire a zöld lombkorona megy, vagy egy faház alsó része), a piros a tégla/vagy tető, a zöld a fű vagy fa lombkorona, a sárga pedig talán virág. De lehet ezeket máshogy nevezik, mert ugyan a szabályt nem olvastam, de a tematikából ezek jól következnek. Kivételesen meg is dicsérem, hogy absztraktsága ellenére milyen jól érezhető benne a tematika.

Ez is elég kellemes családi darab, amit egy óra alatt le lehet játszani. Én mondjuk egy picit belekötöttem a szabályba, mert nem értettem, hogy a folyóm miért nem kanyaroghat szabadon, de a többiek próbálták azzal magyarázni, hogy akkor tó lenne.

Macskalak (bgg link)

A nap végén még kipróbáltunk egy roll&write darabot (amikor dobni kell dobókockákkal, majd az eredményt valahová beírni, és csúnya kombóláncokat lehet építeni velük.

Nos, nap végi levezetésnek elment, de szerintem nem volt olyan jó játék. Bár lehet ez a macskás/cicás dolog része is taszított egy picit.

Itt olyan érzésem volt, mintha a Ganz Schön Clever játékot szerették volna egy picit tematizálni, és így sikerült. Macskával, egérrel és sajttal. Amit pluszként azért el lehet mondani, hogy a különféle bónuszok mindig a játék elején sorsolódnak, ami ad egy kis plusz újrajátszhatóságot.

Idővel majd jön a második nap beszámolója is. Köszönet annak az 5 embernek, aki elovasta. :)

(A nap margójára még hozzákívánkozik, hogy az esemény után elmentem talán az életem egyik legjobb happy hardcore bulijába. Ezután túl sokat nem aludtam (alkoholt az eseményen nem fogyasztottam) és így mentem ki a második napra.)

2024/11/08

Az örömről és boldogságról

Közhelyes, de rohanó világunkban mindig és mindent azonnal szeretnénk. Így van ez az örömmel és boldogsággal is, de miközben ezeket hajhásszuk lemaradunk arról, amire igazából szükségünk lenne. Jöhet a logikus kérdés, hogy mire is van igazából szükségünk… Arra, hogy jól érezzük magunkat, nem? Mert másnak nem igazán van értelme.

Mindig csak megyünk előre, projekteket és célokat üldözünk. Elvárásokat fogalmazunk meg, néha teljesen feleslegesen. Egyik tárgyat, szórakozást vesszük meg a másik után, folyamatosan próbálunk – nem csak létező - igényeket kielégíteni. Közben pedig nem hagyunk elég teret az érzéseinknek és nem hagyjuk ülepedni a dolgokat. Mindig csak a rohanás...

Sajnos eközben nem tudjuk megfogalmazni, hogy mit keresünk valójában és teljesen elmennek mellettünk az élet apró örömei. Nehezen éljük meg a pillanatot, mert nem a mában élünk, hanem a múlt felett kesergünk, vagy már messzire előre járunk a jövőben. Tervekre, álmokra szükségünk van, ahogy arra is, hogy korábbi tapasztalatainkból épüljünk, de ugyanakkor mégiscsak a jelent kell megélnünk. Észre kellene vennünk azon parányi dolgokat, amelyek mosolyt csalnak az arcunkra, amik töltenek és jobbá teszik a napunkat. Hogy mik ezek? Mindenkinél más és más.

Fel kell fedeznünk, hogy mennyi erő rejlik egy apró gesztusban, akár egy átfutó mosolyban, egy őszinte ölelésben, néhány kedves szóban. Még a legnagyobb fájdalmak közepette is meg lehet találni ezeket az apró mankókat, ha nyitott szemmel járunk. Lehet ott van a szemünk előtt egy virágban, egy színes falevélben, egy kósza illatban, egy rövid érintésben, egy csókban, egy elejtett szóban, egy viccben, egy dallamban, vagy dübörgő zenében. Ne fojtsuk el érzékeinket és érzéseinket! A nap végén pedig nyugodtan gondoljuk át, hogy aznap milyen pozitív dolgokat értünk meg, tűnjenek is azok bármilyen jelentéktelennek.

Engedjük meg magunknak, hogy boldogok lehessünk!